None

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

July 12, 2019, midnight
0

Country: Czech

Written in: Czech; Český Jazyk, Čeština

Source: idnes

Copyright: © Copyright MAFRA a.s. 1998 - 2019
organization: cs:Lid;en:People

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li prales, zhynete i vy, varuje v exkluzivním rozhovoru pro magazín Víkend MF DNES ekvádorský indián.Další články k tématu:Recyklace nestačí, říká autorka průlomového dokumentu o plastech v oceánuV Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejemLidstvo se musí oteplování planety postavit, říká polární vědkyněŽraloci směřují k vyhynutí, včetně toho nejrychlejšího...

12. července 2019,  aktualizováno 

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li prales, zhynete i vy, varuje v exkluzivním rozhovoru pro magazín Víkend MF DNES ekvádorský indián.

Další 4 fotografie v galerii

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní přesah. Mnoha jedincům jde prostě jen o vlastní prospěch, o plné břicho, o bohatství, říká Manari Ushigua. | foto: Naku

Vyhrožují mu, zkoušejí ho uplatit. Indiánský náčelník Manari Ushigua odmítá ustoupit. Mocné ropné firmy prostě nesmějí těžit na území, které v pralese odjakživa patří kmeni Sápara. „Pokud by k tomu došlo, mé lidi to odsoudí ke genocidě,“ říká.

„Byl bych rád, aby náš boj nebyl vnímán jako planý aktivismus. Snažím se lidi propojovat na spirituální úrovni, probouzet v nich skrze prastaré umění sáparských šamanů duchovní sílu. Díky ní snad můžeme katastrofu odvrátit.“

Vyrůstal ve světě částečně odříznutém od civilizace, jeho lid se živil pěstováním banánů a manioku, lovem opic, tapírů, divokých prasat. Dnes mnoho členů kmene odchází do moderních měst, tradiční způsob života a moudrost předků mizí.

Pokud indiáni žijící na pomezí Ekvádoru a Peru přijdou o svůj prales, bude to jejich konec. Tak to vysvětloval na konferenci OSN o změně klimatu. Tak o tom bude přednášet i 17. až 20. července na festivalu Colours of Ostrava v rámci fóra Melting Pot.

Zobrazit fotogalerii

Co pro váš kmen znamená prales?

Život. Srdce. Prostě všechno. Nic z okolního světa ho nemůže přebít. Z pralesa čerpáme sílu i mnohé vědomosti. O léčivých rostlinách, zvířatech, nás samotných, jiných světech. Jako vy chodíte do kostelů a mešit, my nasloucháme stromům a rostlinám.

Takže pokud by byl prales kvůli ropě zničen…

... byl by to pro nás fatální zásah. Ale nejen pro nás. Prales, po našem „naku“, je totiž srdcem pro celou planetu. Právě od něj se všemi směry rozbíhají různé tepny, žíly a žilky, díky nimž se na Zemi vůbec dá dýchat, žít. Pokud toto srdce přestane bít, postihne to všechny. Celé lidstvo. I vás. Kvůli pomíjivému zisku se pouštíme do devastace přírodního i spirituálního bohatství, která v budoucnosti může rozpoutat šílenou katastrofu.

Jak reálné je, že se to opravdu stane?

Dost. Obávám se, že lidstvo ztratilo zdravý vztah k zemi a k životu. Věřte mi – jako tisíciletí strážci Amazonie opravdu poznáme, pokud jde do tuhého. Nám se dvacet let dařilo těžbě ropy na kmenových územích zamezovat. Nedávno ale ekvádorská vláda bez našeho svolení prodala koncesi na těžbu zahraničním společnostem. Svá práva se snažíme hájit s pomocí mezinárodní organizace Pachamama Alliance, je to však těžké. Někdy se marně pokoušíme vysvětlovat, že nám nejde o brzdění civilizačního pokroku, nýbrž o ochranu života jako takového. Jakmile zemi vezmeme ropu nebo jiné nerostné bohatství, pokud všechno vytěžíme a spotřebujeme, pak tím nenávratně oslabíme sebe i duchovní svět.

Musíme ze všech sil přesvědčovat zodpovědné politiky a další vlivné osobnosti, aby od drastických zásahů včas ustoupili. Abychom se snažili přírodě pomáhat, ne ji ničit. My v kmeni Sápara věříme, že hodně utrpení lidstva pochází z toho, jakmile zapomeneme, odkud jsme vzešli. Jakmile přestaneme dbát na to, co se nám duchovní svět pokouší sdělit skrze sny.

Skrze sny?

Jistě, vykládání snů je z pohledu kultury kmene Sápara naprosto klíčové. Lidé mého kmene se během každého dne chovají podle toho, co se jim zdálo. Respektive podle toho, jak jim byl takový sen šamanem vyložen. Sny jsou naší branou do duchovního světa. Nevnímáme sny jako něco, co se děje jedinci, co by vznikalo a zanikalo v jeho vědomí. Chápeme je jako součást propojeného vesmíru, jako jedno z jeho vyjádření. Když Sáparové spí, jejich duše vystoupá z těla a putuje do džungle mezi stromy, aby tam hledala odpovědi na své otázky. Mně osobně sny pomáhají i v tom, když mám někoho coby současný šaman léčit. Nepotřebuji žádné prášky, jen duchovní sílu.S duchy pralesa komunikuji právě skrze lidské ...


Comments
Leave a comment

Create AccountLog In Your Account